Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Eğitim, Kültür ve Turizm Alanındaki İlişkiler, 30.03.2017

Eğitim, Kültür ve Turizm Alanındaki İlişkiler

 

1973 tarihli Kültürel İşbirliği Anlaşması, ikili kültür ve eğitim ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır.

Türkiye Bursları programları çerçevesinde her yıl yaklaşık onlarca Endonezyalı öğrenciye lisans ve doktora bursu verilmektedir. 2016-2017 öğretim yılında 63 Endonezyalı öğrenciye ülkemizde eğitim görmeleri için burs sağlanmıştır.

Endonezya’da “DARMASISWA” isimli yabancı öğrenci burs programı kapsamında Türkiye’nin de içinde bulunduğu yaklaşık 50 ülkeden öğrenciye Endonezya dili, sanatı, tarihi ve müziği üzerinde çalışmak üzere burs sağlamaktadır.

Son yıllarda Türkiye’nin tanıtımına yönelik olarak Endonezya’da gerçekleştirilen yoğun kültürel etkinlikler ve yapılan yayınlar Türkiye’yi Endonezya kamuoyunda oldukça görünür kılmıştır.

Bununla birlikte, Endonezya TV kanallarında görünürlüğü ve popülerliği her geçen gün artan Türk Dizileri de ülkemizin tanıtımında önemli bir rol oynamaktadır.

Endonezya, Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin Cakarta Büyükelçiliğimize bağlı birim statüsünde kurulmasına Mayıs 2016’da izin vermiştir.

Endonezya ile turizm ilişkilerimiz yükselen bir görüntü sergilemektedir. 2002 yılında yaklaşık 10 bin olan Türkiye’yi ziyaret eden Endonezyalı turist sayısı, 2015 yılında 60 bine yükselmiştir. 2016 yılında ise yaklaşık 39.000 Endonezyalı ülkemizi ziyaret etmiştir.

Keza, ülkemizden de Endonezya’ya artan bir ilgi görülmektedir. Endonezya'yı ziyaret eden Türk turist sayısı, 2015'te 19.000 bine ulaşmıştır.

Türk Hava Yolları’nın (THY) her gün gerçekleştirdiği İstanbul-Cakarta seferlerinin, ikili turizm ilişkilerimizin gelişmesinde önemli katkısı bulunmaktadır. THY tarafından Endonezya’daki turizmin en önemli merkezlerinden Bali Adası’na İstanbul’dan doğrudan sefer başlatılması da gündemdedir.

2007 yılında İstanbul ile Cakarta arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmuştur.

Endonezya’da yaklaşık 350 vatandaşımız yaşamaktadır. Vatandaşlarımız genel itibariyle, işadamları, Endonezya’da eğitim gören üniversite öğrencileri ve Endonezya vatandaşlarıyla evlenerek Endonezya’ya yerleşen kişilerden müteşekkildir.

Ülkemizde ise yaklaşık 2700 Endonezyalı yaşamaktadır.

Kardeş şehirler; İzmir BB-Surabaya, İstanbul -Cakarta, İstanbul/Pendik-Aceh/Sigli Kasabası.