Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Siyasi İlişkiler, 30.03.2017

Siyasi İlişkiler

 

Asya-Pasifik bölgesiyle ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesinde dünyanın 16. büyük ekonomisine ve en geniş Müslüman nüfusuna sahip Endonezya ülkemiz için önemli bir ortaktır.

G20 içinde ASEAN üyesi olan tek ülke Endonezya’yla ikili ilişkilerimiz, 2011 yılında açıklanan “Türkiye-Endonezya: Yeni Dünya Düzeninde Güçlendirilmiş Ortaklık” bildirisiyle stratejik düzeye çıkarılmıştır.

Devlet Başkanı seviyesinde 2010 ve 2011 yıllarında gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler ikili ilişkilerimize ivme kazandırmıştır.

Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız 30 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihlerinde Endonezya’yı ziyaret etmiştir.

Endonezya, 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici adaylığımızı desteklememiştir. Bununla birlikte, Endonezya’nın 2019-2020 BM Güvenlik Konseyi geçici üyelik adaylığı desteklenecektir.

Tarihi bağlar itibarıyla Türkiye ile Endonezya arasında her zaman genel olarak dostane ilişkiler mevcut olmuştur. Endonezya ve Türkiye coğrafi uzaklıklarına rağmen ekonomik, siyasi, kültür ve eğitim alanlarında yakın ilişkiler kurmuşlardır. Türkiye ve Endonezya ikili işbirliğinin yanı sıra, üyesi oldukları Birleşmiş Milletler ve uzman kuruluşları, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), D-8, G-20 ve MIKTA gibi uluslararası ve bölgesel örgütler çerçevesinde işbirliğini sürdürmektedirler.

İki ülke parlamentoları arasındaki işbirliğini geliştirmek üzere, 15 Haziran 2000 tarihinde TBMM bünyesinde Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu, 26 Haziran 2000 tarihinde ise Endonezya Temsilciler Meclisi bünyesinde Endonezya-Türkiye İkili İşbirliği Grubu kurulmuştur. İki ülke parlamentoları Parlamentolar Arası Birlik (IPU) ve “Asya Parlamenter Asamblesi (APA)” çerçevesinde de işbirliğini sürdürmektedir.

Son dönemdeki üst düzey temaslar arasında Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun Kasım 2015’te düzenlenen G20 Antalya Zirvesine katılımı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen İİT 13. İslam Zirvesi marjında Endonezya Başkan Yardımcısı Jusuf Kalla’yı kabul etmesi gösterilebilir.