Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Endonezya’da Yaşam, 30.03.2017

Endonezya’da mevsim şartları Türkiye’den oldukça farklıdır. 4 mevsim boyunca ortalama 26-32 sıcaklıkta seyreden hava koşulları; yağışlı mevsim ve yaz mevsimi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ülkeyi ziyaret eden yabancıların dışarıdaki yüksek nem oranı ve sıcaklık nedeniyle daha çok klimalı ortamlarda vakit geçirdikleri görülmektedir. Bu nedenle Endonezya’ya gelen yabancıların klimalı ortamı da göz önünde bulundurarak yanlarına sadece ince giyim eşyaları almamaları, ayrıca kalın olmayan uzun kollu giysiler almalarının uygun olacağı düşünülmektedir.

Cakarta’ya gelen turistler açısından en çok dikkat çeken merkezler, Cakarta’nın tüm çevresini gören Monas Kulesi (ayrıca kulenin altında bir müze bulunmaktadır) ve Endonezya’nın tüm bölgelerindeki evlerin ve kıyafetlerin sergilendiği kültür parkı Taman Mini’dir. Ayrıca, Cakarta şehir merkezine yakın mesafelerdeki (karayoluyla 1-3 saat) merkezlerde (Bandung, Bogor, Punjak, Taman Safari vb.) doğa turizmine ilişkin tesisler ve etkinlikler yeralmaktadır.

Endonezya’nın dünyaca bilinen ve çok sayıda turist çeken bölgesi başkent Cakarta’nın batısındaki Bali adasıdır. Anılan adaya Cakarta’dan iç hat uçuşuyla geçilmekle birlikte, Bali’de mukim Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’na çevre ülkelerden doğrudan uçuşlar mevcuttur.

Nüfusun %93’ünün Hindu olduğu Bali adası turistler için doğa, alışveriş, tarihi merkezler ve gece hayatı anlamında zengin olanaklar sunmaktadır.

Uluslararası ölçekte Bali kadar bilinmeyen ve turistik ziyaretler açısından altyapı imkanları çok gelişmemiş olan yüzlerce ada yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmekte olup, 1000 Adalar (Thousand Islands), Lombok, Gili ve Sulawesi de turizm açısından cazip kabul edilen bu merkezler arasındadır.

Endonezya’da, Cakarta başta olmak üzere, tüm büyük şehirlerde gelişmiş modern alışveriş merkezleri bulunmakta, sözkonusu alışveriş merkezlerinde dünyaca ünlü markaların ürünleri satın alınabilmektedir.