Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Endonezya’da yaşayan veya Endonezya’ya Gelecek Vatandaşlarımız İçin Notlar, 30.03.2017

Aralık 2015'te yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile vize muafiyeti tanınan ülkelerin listesi güncellenmiş ve vizesiz giriş yapılabilecek liman ve havaalanları belirlenmiştir.

Sözkonusu düzenleme ile umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, turistik amaçlı ziyaretlerle sınırlı kalmak ve belirlenen havaalanı ve limanlardan giriş yapmak kaydıyla Endonezya'yı ziyaretlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftırlar. 30 günlük muafiyet süresi uzatılamamaktadır.

Vizesiz giriş yapılabilecek havaalanları aşağıda sunulmaktadır:

1. Cakarta, Soekarno-Hatta Uluslararası Havaalanı 

2. Surabaya, Juanda Uluslararası Havaalanı

3. Bali (Denpasar), Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı

4. Medan, Kualanamu Uluslararası Havaalanı

5. Batam, Hang Nadim Uluslararası Havaalanı

Yukarıda belirtilen havaalanları dışında bir noktadan giriş yapacak vatandaşlarımız, turistik ziyaretlerle sınırlı kalmak kaydıyla 35 ABD Doları karşılığında giriş kapılarından vize alabilmektedir. 

Turizm amaçlı olmayan ziyaretlerinde vatandaşlarımızın Endonezya'nın Ankara Büyükelçiliğine müracaatla vize almaları tavsiye olunmaktadır. 

2011 yılında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması uyarınca diplomatik ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız 30 gün süreyle vizeden muaftırlar.

Hususi pasaport (yeşil) hamili vatandaşlarımız vize muafiyeti tanınan giriş noktalarından 30 günlük süre için vizesiz giriş yapabilmektedir. Diğer giriş noktalarından hususi pasaport hamilleri için vize muafiyet süresi 14 günle sınırlıdır.

Endonezya makamları tüm pasaportlarda giriş yapılacak tarihten itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresi aramaktadırlar. 

Endonezya’ya turizm amaçlı vizesi ile gelen Türk vatandaşlarının seyahat sürelerini aşmaları durumunda dönüş aşamasında vize süresini aştıkları her gün için 25 ABD Doları karşılığı yerel para cinsinden ceza vermeleri, ayrıca Göçmen bürosunda beklemeleri sözkonusu olmaktadır.

Vize ve oturum izinleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye Endonezya Göçmen İdaresi'ne aşağıdaki internet bağlantısından erişilebilmektedir.

http://www.imigrasi.go.id/index.php/en/public-services/limited-stay-visa