Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçimiz Sayın M.k. Şander Gürbüz'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 28.10.2016

Endonezya ve Doğu Timor’da Yaşayan Türk Toplumunun Saygıdeğer Üyeleri,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıldönümünü sizlerle birlikte coşkuyla kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyorum.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde başlatılan ve milletimizin tüm yokluk ve sıkıntılarına rağmen, topyekun vermiş olduğu Milli Mücadelenin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin birlik, beraberlik, özveri ve inancının bir zaferidir.

Mondros Mütarekesinden başlayarak, şanlı Cumhuriyetimizin kuruluşu ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda devam eden Millet ve Devletimizin kenetlenmesi, gücünü son olarak 15 Temmuz 2016 gecesi göstermiş, demokrasimizin ve devletimizin tüm unsurlarını hedef alan menfur darbe girişimi bertaraf edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik ve sosyal hukuk temel ilkelerini koruyarak, geçmişte olduğu gibi şimdi ve gelecekte, karşı karşıya kalacağı her türlü sınamayı atlatacak güce ve azme sahiptir.    

Bu duygu ve düşünceler ışığında, daha nice Cumhuriyet Bayramlarını hep birlikte yaşamak ve kutlamak dileğiyle, şahsım, eşim ve mesai arkadaşlarım adına, Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, en içten selam ve sevgilerimi sunuyorum.

M.K. Şander GÜRBÜZ

Büyükelçi