Türkiye Cumhuriyeti

Cakarta Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Yurtdışında Oy Kullanma Hakkında , 07.07.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Vatandaşlarımızdan gelen sorular üzerine, ülkemizde düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında aşağıdaki hususların tekrar dikkate getirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur.

- Yeterli asgari seçmen sayısına (500 seçmen) ulaşılamadığı için Endonezya ve Timor Leste’de mukim vatandaşlarımız Cakarta Büyükelçiliğimizde oy kullanamayacaktır. (menfi/olumsuz)

- Büyükelçiliğimizde oy kullanamayacak vatandaşlarımız oy kullanmak istedikleri takdirde, listesi ilişikte takdim kılınan Türkiye’deki karayolu, havalimanı ve liman gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir.

- Listesi ilişikte sunulan gümrük kapılarında ancak Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı Türk Vatandaşı seçmenler oy kullanabilecektir.

- Gümrük kapılarındaki oy kullanma tarihleri boyunca (birinci tur oylama 26 Temmuz 2014 - 10 Ağustos 2014, seçimin ikinci tur oylamaya kalması halinde ise 17 - 24 Ağustos 2014) seçmenlerin yurda giriş çıkış yapıp yapmadıkları şartı aranmaksızın, herhangi bir günde ve YSK tarafından tespit ve ilan edilen gümrük kapılarından herhangi birinde (Gümrük kapıları listesi YSK’nın www.ysk.gov.trinternet sitesinde kayıtlıdır), o çevre için belirtilen sürenin sonuna kadar oy kullanmaları mümkündür.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.   


İlgili Dosyalar :

- 1.jpg

- 2.jpg

- 3.jpg